Dolina Królów nie została zamknięta dla zwiedzających

Przy badaniu przeszłości często jesteśmy w stanie ustalić rzeczy, które zajmowały kiedyś ludzi. Chociaż niektóre z nich mogłyby się nam wydawać niepoważne, w swoim czasie potrafiły być brane zdumiewająco serio. Za przykład możemy wziąć zagadnienie takie jak archeolodzy zamykający Dolinę Królów dla zwiedzających, które było już nieraz badane i dogłębnie analizowane.

Pomimo iż obecnie wiemy, jak to się skończyło i dlaczego nie doszło do skutku, nie powinniśmy zbyt surowo oceniać żyjących wtedy ludzi, dla których to zagrożenie mogło wydawać się zupełnie realne. Dla osób zajmujących się tym problemem najpoważniejszym zagrożeniem z tym związanym wydawało się możliwe załamanie turystyki, które miało z tego wynikać.

Te przewidywania nie były zbyt optymistyczne

Te przewidywania nie były zbyt optymistyczne, a dodatkowo przeważał pogląd, że archeolodzy zamykający Dolinę Królów dla zwiedzających są już tylko kwestią czasu i lepiej zacząć się na to jakoś zawczasu odpowiednio przygotowywać. Jego następstwem natomiast byłoby poprowadzenie prac bez przeszkód i na wyłączność, czego nie można uznać za coś pożądanego, tak w czasach nam współczesnych, jak i w tamtym punkcie w przeszłości. Był to więc poważny problem dla ludzi w tamtych czasach i nie powinno nas to dziwić, jako że w obliczu podobnego zagrożenia pewnie sami zareagowalibyśmy podobnie.

Niemniej, całe to zamieszanie i panika okazały się niepotrzebne, ponieważ archeolodzy zamykający Dolinę Królów dla zwiedzających ostatecznie nie mieli miejsca. W końcu wyszło na to, że można te dwie grupy pogodzić, co dzisiaj uważane jest za oczywiste, jednak w tamtym czasie ludzie nie posiadali jeszcze tej wiedzy. Dzięki temu, choć wierzono w niego święcie, w końcu ten nieprzyjemny scenariusz się nie ziścił.

Zamiast tego miało się do czynienia z ciągłym ruchem turystów, a sam temat zagrożenia został odłożony i bywał poruszany jedynie czasami, przy okazji rozmów i dyskusji nad tego rodzaju sprawami. Szczęśliwie, archeolodzy zamykający Dolinę Królów dla zwiedzających jednak nie nastąpili.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *