Wakacje w Andaluzji

Andaluzja jest jednym z najpiękniejszych regionów, którymi może się pochwalić Hiszpania. Andaluzja jest regionem autonomicznym, w którego gospodarce ważna rolę odgrywa turystyka. Co przyciąga tu turystów?

Andaluzja to przede wszystkim to, co z Hiszpanią większość z nas zwykła kojarzyć – to stolica corridy oraz flamenco, najbardziej charakterystycznych hiszpańskich rozrywek. To nie wszystkie atrakcje Andaluzji. Na turystów czekają tu pięknej gaje oliwkowe, piaszczyste plaże oraz liczne miasta, pełne zabytków z czasów mauretańskich.
Najważniejszym miastem Andaluzji jest Sewilla. Tu, podobnie jak w innych miastach Hiszpanii, krzyżuje się ze sobą historia i nowoczesność. Nie brak tu pamiątek po Maurach, sporo zabytków związanych jest z władcami chrześcijańskimi. Wszystko to sprawia, że Sewilla jest miastem nie tylko wyjątkowo ciekawym, ale i pełnym zadziwiających kontrastów. Jednym z najciekawszych zabytków jest tu pałac Alkazar, który wzniesiono w XIV stuleciu i który służył jako siedziba Piotra Okrutnego. Wokół pałacu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ogrody z licznymi pawilonami. Sewilla może się również pochwalić piękną katedrą, która jest największą gotycką budowlą na świecie.

Drugim ważnym miastem Andaluzji jest Kordowa. Kordowa była w dawnych czasach największym rzymskim miastem na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Można tu zobaczyć ciekawe zabytki, będące pamiątką po Maurach. To, co zachowało się do dnia dzisiejszego, to zaledwie namiastka tego, co można było w Kordowie podziwiać przed przejęciem miasta przez chrześcijan. Po opuszczeniu Kordowy przez Maurów wiele meczetów zniszczono, stawiając w ich miejscach kościoły. Mimo to zachował się w tym mieście jeden z najpiękniejszych meczetów świata, zwany meczetem – katedrą. Tu chrześcijańska katedra wzniesiona została we wnętrzu meczetu, co w efekcie dało fascynujący rezultat. Kordowa to nie tylko chrześcijanie i Maurowie – to również Żydzi. Dziś dawna dzielnica żydowska przyciąga turystów bardzo ciekawym zabytkiem – synagogą z XIV stulecia.

Grenada jest jednym z piękniejszych miast na terenie Andaluzji, w której Maurowie gościli aż do końca XV wieku. Co więcej, Grenada była również niezależnym kalifatem. Gdy Sewilla i Kordowa dostały się w ręce chrześcijan, to właśnie w Grenadzie szukali schronienia uciekający z podbitych miast muzułmanie. Zachowały się tu liczne, mauretańskie pałace oraz arabskie łaźnie.

Inną ciekawą miejscowością położoną na terenie Andaluzji jest Jaen, gdzie można zobaczyć największe na terenie całej Hiszpanii łaźnie arabskie. Na uwagę zasługują również dwa miasta, będące w okresie mauretańskim ważnymi ośrodkami chrześcijaństwa. To Baeza oraz Ubeda. Te miasteczka, oprócz tego, że słyną z pięknych zabytków, do dnia dzisiejszego zachowały swój dawny, średniowieczny charakter.

Andaluzja może się również pochwalić pięknymi górami Sierra Nevada. Na stokach tych trudno dostępnych gór można zobaczyć wioski o typowo górskim charakterze. Tereny te również są związane z Maurami. W jaki sposób? Otóż gdy padały kolejne muzułmańskie miasta, Maurowie właśnie w tych niedostępnych górach szukali dla siebie schronienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *