Westerplatte Południa

Niewielka gmina w Beskidzie Żywieckim nazywana jest Westerplattem Południa. Chodzi o Węgierską Górkę, która podczas wojny była jednym z bastionów w walce z hitlerowcami. Od tamtych pamiętnych czasów zachowały się liczne budynki militarne, przede wszystkim forty.

Tam też obrońcy stawiali opór przeważającym siłą wroga, dlatego na ich cześć powstały tam obiekty historyczno-turystyczne. Bunkry zachowały się w różnym stanie, jednak we wszystkich trzech przypadkach, bo tyle jest bunkrów, można je zwiedzać. W jednym z nich powstało nawet muzeum poświęcone fortyfikacją oraz Izba Pamięci.

Co roku odprawiane są tam uroczystości związane z dniem 11 listopada oraz okolicznościowe pokazy i rekonstrukcje wojskowe, mające przypomnieć o bohaterskiej walce naszych rodaków. Oprócz tych bardzo interesujących obiektów historycznych, Węgierska Górka ma do zaoferowania inne atrakcje.

Gmina ta jest przede wszystkim idealną bazą wypadową

Gmina ta jest przede wszystkim idealną bazą wypadową do wycieczek górskich, spacerów (do tego celu powstały Bulwary nad Sołą – miejsce idealne dla romantyków i zakochanych), zwiedzania okolicznych kaplic i kościołów, gdyż większość z nich ma znaczenie historyczne.

Ponadto, Węgierska Górka jest bezpośrednio połączona z takimi miastami jak Żywiec czy Bielsko-Biała dzięki drodze ekspresowej S69, którą możemy dojechać nawet w okolice aglomeracji katowickiej. Dla leniuchów i nieposiadających samochodu są też dobre wieści – Węgierska Górka ma również połączenie z Katowicami siecią kolejową.

Dojazd w góry jeszcze nigdy nie był tak łatwy i tak przyjemny, warto więc wykorzystać te możliwości, aby pojechać do miejsca nie tylko atrakcyjnego pod względem turystycznym, ale także historycznym. Wypoczynek i lekcja historii to bardzo interesujące połączenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *